نرم افزار MFCA

نرم افزار MFCA

معرفی استاندارد ایزو 14051 و هزینه یابی جریان مواد

عبارت هزینه­ یابی جریان مواد ترجمه عبارت Material Flow Cost Accounting است. همان­طور كه از اين عبارت مشخص است این روش بر روي هزينه مواد در طول فرآيندهاي توليد تمركز مي­كند. شايان ذكر است MFCA علاوه بر جريان مواد در فرآيند توليد محصول، جريان مواد كه منجر به توليد ضايعات مي‏گردد را نيز مد نظر دارد.

ايده اوليه روش MFCA از مؤسسه مديريت و محيط زيست (IMU) آگزبرگ آلمان بوده است و سپس این سیستم در ژاپن توسعه یافته و مورد استفاده بیشتر قرار گرفت. در نهایت توسط کمیته فنی TC207 موسسه استاندارد بین­المللی و توسط کارگروه WG8 به صورت استاندارد ایزو 14051 در سپتامبر سال 2011 میلادی ارایه شد.

بسیاری از شرکتها بیش از آنچه تصور می کنند ضایعات تولید می­کنند. دانستن میزان واقعی ضایعات تولید شده و تخصیص هزینه به آنها به شرکت کمک می­کند تا روشهای بهبود را درست تعریف کرده و اجرا کند. با این روش میزان مواد هدر رفته و قیمت آن مشخص می شود. سپس مشکلات موجود در سیستم مشخص می­گردد. و در نهایت راه حلهای مفید ارائه شده و اجرا می­گردد.

از کشور ایران برای اولین بار پروفسور اسماعیل فاتحی­ فر در دوره آموزشی استاندارد در کشور ژاپن شرکت نموده و دارای مدرک معتبر از سازمان بهره­ وری آسیایی می­باشند. ایشان در ادامه در دوره های مختلف آموزش تکمیلی این روش در کشور تایوان و ژاپن شرکت نموده اند. در ادامه سایر نفرات شرکت در دوره آموزشی این استاندارد که در کشور ایران و شرکت پتروشیمی تبریز با حضور استاد ژاپنی از سازمان ملی بهره وری برگزار گردید شرکت نموده و دارای گواهی شرکت در دوره آموزشی می­باشند.

در سال 1396، کمیته ملی هزینه یابی جریان مواد در سازمان ملی بهره وری تشکیل و پروفسور فاتحی فر به عنوان رییس این کمیته برگزیده شد. اعضای کمیته شامل نماینده وزارت نفت، نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت، نماینده سازمان محیط زیست، نماینده سازمان استاندارد، واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد، شرکت شهرک های صنعتی کشور و جهاد دانشگاهی کشور می باشد.

این استاندارد در ایران تا کنون در شرکتهای پتروشیمی تبریز، پالایشگاه تبریز، نیکو تن پوش و آلومنیوم ایران اجرا شده است.

This post is also available in: English