بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با پژوهشگران و مسئولین شرکت های دانش بنیان

اگر ما ان‌‌‌شاءالله بتوانيم بنيانگذارى كارهاى اقتصادى بر پايه‌‌‌ى دانش را پيش ببريم و به وجه غالب اقتصاد كشور تبديل كنيم، اين نه تنها به كشور قدرت اقتصادى خواهد داد، بلكه قدرت سياسى هم خواهد داد، قدرت فرهنگى هم خواهد داد. وقتى يك كشورى احساس كرد كه با علم خود، با دانش خود مي تواند زندگى خود را و ملت خود را اداره كند و به ديگر ملتها خدمت برساند، احساس هويت مي كند، احساس شخصيت مي كند؛ اين درست همان چيزى است كه ملتهاى مسلمان امروز به آن احتياج دارند. بنابراين بنيانگذارى كارهاى اقتصادى بر پايه‌‌‌ى دانش، هم موجب تقويت روحيه و شخصيت و هويت ملى است، هم قدرت سياسى. این شرکت های دانش بنیان که بر مبنای علم کار می کنند، تولید می کنند و ثروت آفرینی می کنند، خواهند توانست به تدریج اقتصاد کشور را به شکوفایی برسانند.

مرداد ماه ۱۳۹۱

متن جایگزین
دکتر فاتحی فر

سخن مدیرعامل

با توجه به رشد چشمگیر تولیدات علمی در کشور و اهمیت تجاری سازی آنها، تبدیل ایده به محصول و علم به ثروت و بهره گیری از ارزش افزوده آن، مقام معظم رهبری تاکید بر راه اندازی شرکت های دانش بنیان در این خصوص در سطح کشور را دارند.

اعضای شرکت “حامیان صنعت بهره ور ایرانیان” با توجه به سابقه دراز مدت در خصوص فعالیت های تحقیقات کاربردی که در “مرکز تحقیقات مهندسی محیط زیست” دانشگاه صنعتی سهند داشتند و بنیانگذار شرکت دانش بنیان فنی و مهندسی “نوین فرایند بهره ور سبز” بوده اند، با تفکری نو، تصمیم به ورود در این عرصه نموده و تلاش دارند تا در راستای خودکفایی کشور عزیزمان ایران، حمایت از تولید داخل و اثبات اینکه ما می توانیم، قدم هایی را بردارند.

در راستای هدفمند کردن فعالیت ها، بعد از مطالعات جامع، نیازسنجی و تجارب گذشته، فعالیت های این شرکت در جهت ارائه دانش فنی برای کاهش ضایعات و به تبع آن حفظ محیط زیست و کاهش قیمت تمام شده محصولات و افزایش بهره‌وری در صنایع متمرکز شده است. در این خصوص در کنار فعالیت های تحقیقاتی کاربردی در خصوص مسائل زیست محیطی، مهندسی فرایندها و طراحی فرایندها، با معرفی روش نوین “هزینه‌یابی جریان مواد و انرژی” تحت استاندارد ایزو 14051 تلاش در رفع مشکلات صنایع کشور و منطقه داشته و با فعالیت هایی که تا به امروز در این خصوص داشته، توانسته است در راستای بومی سازی این روش قدم های خوبی را بردارد، که از جمله آنها می توان به راه اندازی کمیته ملی هزینه‌یابی جریان مواد (MFCA) با همکاری و حمایت سازمان ملی بهره‌وری اشاره کرد. با توجه به اینکه این شرکت تنها شرکت دارای مجوز از سازمان بهره‌وری آسیایی و سازمان ملی بهره‌وری ایران در خصوص استقرار استاندارد ایزو 14051 می باشد و به عنوان رئیس کمیته ملی هزینه‌یابی جریان مواد کشور مستقر در سازمان ملی بهره‌وری فعالیت می نماید، نشان از قابلیت های متخصصین این شرکت در خصوص زمینه های فعالیت آن می باشد.

امید است با توجه به صنعتی بودن استان، کشور و منطقه و بالا بودن قیمت تمام شده اکثر محصولات تولیدی، این شرکت بتواند با ارائه روش های نوین و دانش بنیان در خصوص کاهش قیمت تمام شده محصولات، کاهش ضایعات تولیدی و افزایش بهره‌وری صنایع، موجبات وارد شدن صنایع مورد نظر در بازارهای رقابتی جهانی را فراهم آورد.

پروفسور اسماعیل فاتحی فر

مدیرعامل و رییس هیئت مدیره

تابستان ۱۳۹۶